Inner Banner
اخبار
  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • مبتلایان به سنگ کلیه، مصرف مایعات را افزایش دهند
امتیاز دهید :

مبتلایان به سنگ کلیه، مصرف مایعات را افزایش دهند

مبتلایان به سنگ کلیه، مصرف مایعات را افزایش دهند
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ / تعداد بازدید : 275 منبع:خبرگزاری فارس

سنگ کلیه چه علائمی دارد؟

از جمله عواملی که می‌تواند نشان دهنده ایجاد سنگ کلیه باشد میتوان به موارد زیر اشار کرد:
کم بودن حجم ادرار
کمر درد و دل درد و درد پهلو
سوزش ادرار
بوی بیش از حد ادرار
وجود خون در ادرار
حالت تهوع و استفراغ

فرزاد علامه، متخصص اورولوژی و مجاری ادراری با تاکید بر این که بهتر است مبتلایان به سنگ کلیه مصرف روزانه مایعات را به دو تا سه لیتر افزایش دهند، اذعان داشت: آب، بهترین نوشیدنی است، اما مصرف چای کمرنگ و نوشابه‌های گازدار فاقد مواد انرژی‌زا و قند بلامانع است .

وی با اشاره به این که مصرف نمک و سدیم می‌تواند در سنگ سازی کلیه موثر باشد، تصریح کرد: به‌ویژه در زمانی که روی آن رسوب کلسیم یا اسید اوریک داشته باشیم و سنگ تشکیل شود. به همین دلیل، این بیماران می بایست مصرف نمک را کاهش دهند .

این متخصص اورولوژی و مجاری ادراری در برنامه «مجله پزشکی» شبکه رادیویی سلامت گفت:مطالعات نشان داده است مصرف زیاد گوشت قرمز می‌تواند باعث سنگ کلیه شود .

وی در ادامه تصریح کرد: کسانی که بیماری نقرس دارند، مستعد سنگ‌های اسید اوریک هستند و حتما باید تحت درمان باشند و ادرارشان از حالت اسیدی خارج شود تا رسوب اسیداوریکی در آن رخ ندهد و سنگ تشکیل نشود .

علامه همچنین متذکر شد: باور این که مصرف آب هایی که املاح بسیار دارند می تواند سگ کلیه ایجاد کند، غلط است. معنی این که رسوبات آب زیاد است بیشتر به این برمی‌گردد که آهک آب زیاد باشد که به آنها آهک‌های سخت می‌گویند .

وی در پایان اظهارداشت: یعنی سختی آب معنیش این است که هر چقدر کربنات کلسیم بیشتر باشد، آب سخت‌تر می‌شود و در بعضی از مناطق وجود دارد؛ اما رسوباتی که موقع جوشاندن آب رسوب می‌کند، در کلیه‌ها رسوب نمی‌دهند، چون آب از روده‌ها می‌گذرد و اگر هم رسوبی قرار باشد انجام شود، در روده‌ها تشکیل می‌شود و به کلیه‌های ما آسیب نمی‌رساند.

 سنگ کلیه چطور دفع میشود؟

معمولاً سنگ‌های کوچک، بدون علائم و مشکلات خاصی دفع می‌شوند اما سنگ‌های بزرگتر در مجاری ادراری لانه می‌کنند و منجر به درد می‌شوند؛ اگر دفع نشوند، می‌توانند عوارضی چون عفونت یا آسیب‌های کلیوی را به همراه داشته باشند.

آخرین اخبار